Modulové laboratórium budúcnosti– Králová pri Senci 2020 -2023
Urbanisticko-architektonický koncept revitalizácie poľnohospodárskej pôdy
Modulové laboratórium je výstupom dlhodobého štúdia možností prístupov k plánovaniu urbánnej krajiny na území poľnohospodárskej pôdy. Úroveň environmentálnej etiky je základným miesto- tvorným činiteľom v zastúpení viacerých konceptov pre udržateľnosť. Ako napríklad navrhovaný koncept tvorby sídelných štruktúr, ktorý popiera zaužívaný karteziánsky model formovania priestoru, ale namiesto toho pracuje s cyklickými naturálnymi rytmami, ktoré sú hlavnými nositeľmi činností v navrhovanom urbárnom priestore. /viac v štúdii „ lyko-drevo“-Ing.arch. Jana Konečná/
Koncept pracuje ďalej s popieraním zaužívaných foriem hraníc na úrovni sociálneho prostredia . V neposlednej miere využíva samoudržatelnosť rôznymi spôsobmi práce s pôdou ako je inovatívne poľnohospodárstvo, jedlý les a permakultúra. Nemalý podiel na koncepte tvorí aj štúdium vzájomných vzťahov krajiny a človeka s jeho rôznorodými prístupmi ku krajine.
Navrhovaný model konceptu – tvorí 6 fariem , ktoré sú navzájom pospájané hlavnou komunikáciou . Jednotlivé farmy tvoria zároveň aj drobné sídelné štruktúry, so základnou vybavenosťou doplnenou o vedecko-výskumné centrum pre štúdium regeneratívnych vzťahov v krajine. Navrhovaná urbanizácia sa nachádza v katastrálnom území obce Kráľová pri Senci v rozsahu cca. 90 000m2. Navrhnuté sú obytné bloky formou pavilónov s max. výškou zástavby 2-3 nadzemné podlažia. Navrhovaná zastavanosť priemerne neprekračuje 10%.